Nadzemní vedení - vypínače (reclosery), odpínače, indikátory
Jde o vypínací zařízení v distribuční síti schopné vypínat a opět zapínat vedení pod zkratem (reclosing).
Většinou se umísťuje na sloupy nadzemního vedení na počátky úseků za rozvodnami (pokud nejsou vybaveny již samy tímto vypínačem na dané větvi), k rozdělení dlouhých úseků vedení nebo se umísťuje na kritická místa, kde může hrozit potřeba vypnutí vedení včetně zkratových proudů.
Jsou to například místa spojení dvou větví z různých rozvoden pro účely rekonfigurace sítě, místa s důležitými odběrateli apod. Kvalitativně jde o nejvyšší vypínací zařízení, kde se dosahuje možnosti vypínání zkratů různými typy izolací (SF6, vakuových, mechanických), tudíž jde i o nejnákladnější typ vypínače.
Jde o vypínací zařízení v distribuční síti schopné vypínat vedení pod nominální zátěží.
Používá se k rozdělení vedení na menší úseky, odtud pochází i jeho druhé označení úsečník (úsekový odpínač). Pokud jsou vypínače a odpínače dálkově ovládané, pak v součinnosti s vypínačem bývá v případě zkratu na vedení manipulace (vypínání a zapínaní úsečníku) prováděná v tzv. beznapěťových pauzách (kdy je linie vypnuta vypínačem), aby bylo zajištěno, že odpínač nebude zatížen proudem vyšším, než nominálním.
Pokud je odpínač vypínán za běžných podmínek s nominální zátěží, dochází na vysokém napětí k obloukovému výboji. Proto jsou odpínače většinou vybaveny různými typy zhášečů oblouků (pružinovými, olejovými, vakuovými aj.).
jde o zařízení indikující stavy napětí a proudů v daném místě. Vedení nevypíná a jde tedy o levnější zařízení, jehož cílem je co nejpřesněji označit postižený úsek, aby jeho oprava proběhla v co nejkratším čase.
Popis situace
S postupným rozvojem automatizace v distribuci elektrické energie je čím dál více prvků v síti vybaveno dálkovým dohledem a ovládáním. Cílem těchto investic je zajištění dodávky pro co největší počet uživatelů v době poruchy na síti a snížení ukazatelů SAIDI a SAIFI, proto dochází k segmentaci sítě pomocí vypínačů a odpínačů. Společně se zajišťováním těchto potřeb dochází ke zvyšování inteligence sítě a měřením na mnoha místech, což jde vstříc i požadavkům projektů SMART GRID nebo SELF HEALING GRID. Pomocí základních úvah nebo komplexnějších analýz sítě lze dospět ke stanovení optimálních počtů vypínacích prvků v síti – kompromis mezi náklady a výnosy při provozování sítě.
Naše řešení
Řešení ELVAC RTU
Naše RTU nabízejí tyto základní vlastnosti:
- vzdálený monitoring a řízení vypínačů (recloserů) a odpínačů,
- nezávislost na výrobci vypínacích prvků, máme řešení pro všechny typy snímačů (měřicí transformátory, snímače na kapacitních a odporových principech, Rogowského cívky),
- detekce poruch (nadproud, zkrat, zemní spojení (vč. směrových a časově závislých), proudová nesymetrie, přepětí, podpětí, frekvence), v případě indikátorů jde zejména o tyto funkce, u vypínačů a odpínačů jsou detekce používány taktéž jako spouštěcí podmínky k automatizačním funkcím (funkce ochran),
- automatizační funkce pro opětovná zapnutí, vypínání v beznapěťových pauzách a další programovatelné principy pro použití ve SMART GRID a SELF HEALING GRID.
K dalším výhodám ELVAC RTU patří:
- zařízení vše v jednom – napájení, dobíjení baterií, komunikace, indikace, měření, řízení, ochrana,
- široká škála používaných komunikačních rozhraní a protokolů,
- možnost používání dvou komunikačních linek do nadřazených systémů – záložní trasy nebo dva různé SCADA dispečinky, které se mohou vzájemně zastupovat pro různé oblasti,
- možnost měřeného napájení přímo z napájecích transformátorů – indikace napětí před vypínačem (z napájení) a za vypínačem (pomocí měřicích sensorů),
- vzdálená parametrizace RTU pomocí bezplatného SW nebo přímo na web interface RTU,
- přenos záznamů průběhů napětí a proudů pro analýzy poruch,
- logování veškerého dění v RTU,
- nejvyšší technická úroveň a spolehlivost, výroba probíhá pod maximální kontrolou přímo v České republice.